Dětí jako smetí! Aneb 11 tipů, když čekáte mimi

 • 0
11 tipů, co zařídit před a po narození dítěte

Dětí jako smetí! Aneb 11 tipů, když čekáte mimi

V našem okolí se to dětmi jenom hemží. Přátelé oznamují radostná očekávání, či narození prvního, druhého, dalšího .. prostě hodně dětí. Tak si ale říkáme, že příchod nového potomstva s sebou nese i určité povinnosti a náklady, které je potřeba včas vyřídit a se kterými je potřeba počítat. Víte, které to jsou?

 

infografika-deti-final


Teď už víte, na co nezapomenout.

Pokud vás zajímají ke každému z bodů detaily, čtěte dále, rozepsali jsme se pro vás:


Před porodem je třeba:

 1. Zažádat o peněžitou pomoc v mateřství

Každá budoucí maminka, která si po zákonem stanovenou dobu platila nemocenské pojištění (zákoník práce §195) má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a to po dobu 28 týdnů (pro více současně narozených dětí je to 37 týdnů).

Žádost vystaví ošetřující gynekolog a na mateřskou dovolenou (a nebudeme zabíhat do diskuze o tom, proč se toto divoké období nazývá dovolenou 😉 ) žena obvykle nastupuje šest až osm týdnů před porodem.

 1. Sehnat dětského lékaře, u kterého dítě registrujeme

Hledání dětského lékaře může být náročnější, než by se mohlo zdát, tím spíš když vyhlášení pediatři mívají kapacitu plnou či velmi omezenou. Kromě reputace lékaře však musíme vzít v úvahu i dopravní dostupnost – přeci jen v prvních týdnech života miminka budeme pediatra navštěvovat poměrně často. Doporučujeme tedy s hledáním začít opravdu včas – klidně již v 5. či 6. měsíci těhotenství. V porodnici se vás na jméno zvoleného pediatra budou ptát.

 1. Pokud nejste s partnerem sezdaní, navštivte i matriku

To platí v případě, že chcete, aby dítě neslo jméno po otci. Na matrice v tom případě musíte podepsat souhlasné prohlášení o otcovství. Pokud tak neučiníte, bude mít dítě v rodném listě automaticky uvedeno příjmení po matce a otec v něm nebude vůbec uveden, což zároveň znamená, že vůči dítěti nemá žádná práva ani povinnosti…!

Vyřízení této formality před porodem je zdarma. Je možné je vyřídit ji i dodatečně, ale takový zápis je již zpoplatněn.

 

Po porodu se musíte rychle oklepat, anebo vyslat tatínka, aby vyřídil následující:

 1. Znovu na matriku, tentokrát pro rodný list

Rodný list vystavuje matrika v místě narození dítěte (nikoliv v místě bydliště!), měli byste jej vyřídit co nejdříve po narození dítěte (ideálně do 15 dnů od porodu) a potřebovat budete občanské průkazy obou rodičů.

Existují i porodnice, které tuto službu nabízejí a zařizují samy a rodný list vám pak přijde domů poštou. Zjistěte si tedy, zda porodnice, ve které budete rodit, tuto službu náhodou nenabízí.

 1. Přihlásit dítě na zdravotní pojišťovně

Miminko je od chvíle narození automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny, jako jeho matka. Do 8 dnů od vystavení rodného listu je však nutno toto potvrdit a dítě u zdravotní pojišťovny registrovat.

Registraci je možné vyplněním formuláře provést i online a je zdarma, ale v případě nepřihlášení hrozí rodičům pokuta do výše 10 000 Kč.

 1. Sjednat si vhodné životní pojištění

Kontaktujte svého finančního poradce a informujte se o možnostech životního pojištění, do kterého zahrnete i svoje miminko. Je smutným faktem naší doby, že mnoho malých dětiček během svého krátkého života bojuje s různými nemocemi či komplikacemi, které s sebou kromě extrémní psychické zátěže pro celou rodinu nesou i nemalé finanční výdaje. A jakožto zodpovědný rodič, který je svému dítěti celým světem, byste měli dbát i na ochranu vlastního zdraví a majetku.

S tímto vám samozřejmě rádi pomůžeme. Nejen, že vám pojištění ušijeme přesně na míru, ale ještě s námi můžete ušetřit 500,- – 1.000,-Kč měsíčně.

 1. Za zaměstnavateli obou rodičů

Doručte kopii rodného listu i svému zaměstnavateli a nahlaste, kdo z rodičů bude uplatňovat slevu na dani. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě se uplatňuje na konci zúčtovacího období stejně jako např. daňový odpočet na manžela či manželku v domácnosti.

A pak máme takové ty úsměvné drobnosti navíc:

 1. Přihlaste dítě k trvalému bydlišti a k platbě za odvoz komunálního odpadu 🙂

Trvalé bydliště novorozence je automaticky zapsáno tam, kde má trvalé bydliště matka a není nutné ho hlásit osobně. Ne všechna města však osvobozují novorozence od placení za komunální odpad. Zjistěte proto, jak má vaše obec nastavena pravidla pro placení.

 1. Oznámení majiteli bytu o novém obyvateli 🙂

Pokud bydlíte v bytě, pak musíte ještě narození dítěte oznámit na bytovém družstvu, či společenství vlastníků bytů kvůli změněnému počtu osob v bytě, v případě nájemního bytu musíte tuto skutečnost nahlásit pronajímateli.

A zdraví především!

 1. Domluvte první prohlídku u dětského lékaře

Jakmile se vrátíte z porodnice, informujte svého dětského lékaře o narození miminka a domluvte si s ním první návštěvu.

 1. Objednejte se na kontrolu u gynekologa

Stejně tak si nezapomeňte domluvit kontrolu u svého gynekologa. Prohlídka po šestinedělí je velmi důležitá, lékař zkontroluje váš poporodní stav a zároveň s vámi probere možnosti antikoncepce i případné potíže při návratu k sexuálnímu životu.

 

A teď už víte opravdu všechno 🙂 Hodně štěstí a kdyby něco, jsme tu pro vás!

Váš MONEYTREE TEAM


Zanechat komentář