€FA™ poradce nabízí řešení, neprodává produkty

 • 0
European Financial Advisor Logo

€FA™ poradce nabízí řešení, neprodává produkty

Patříte mezi ty nešťastníky, kteří mají s finančním poradenstvím špatnou zkušenost, nebo v tento obor nevěříte, ale přesto máte pocit, že byste radu v řízení svých financí potřebovali? Jedním z prvních kroků k úspěchu je schopnost rozlišení mezi finančním poradcem a prodejcem finančních produktů.

Hledejte poradce s certifikací €FA™ – Certifikát je jednou ze známek poctivé služby, mimo jiné proto že:

 • €FA™ není pro každého – certifikaci může získat jen poradce s předchozí prokazatelnou praxí.
 • €FA™ zkouška není jednoduchá – přípravný kurz trvá až rok, sestává z osmi oblastí. Počínaje pojištěním, přes investice až například po legislativu, regulaci a etiku. Závěrečnou zkoušku tvoří písemný test, případová studie a ústní obhajoba.
 • €FA™  má v ČR jen 196 poradců – jen těch, kteří do tohoto certifikátu investovali velkou energii v podobě času a peněz. Tedy ti, kteří to se svojí profesí myslí opravdu vážně.

Doba čtení: 3 minuty

€FA™ certifikát je vydávaný neziskovou organizací EFPA Europe, která je uznávaná jako první skutečně evropská, nezávislá a transparentní organizace v oblasti finančních služeb v Evropě a která si klade za cíl zvyšovat profesionalitu v tomto oboru.

Poradce s titulem €FA™ je profesionálem, který nabízí transparentní a vždy pro-klientské řešení. Je vzdělaným odborníkem kompetentním v definovaných oblastech na základě specifikací EFPA Core Competence Framework.

Finanční poradenství má v České republice bohužel velice nechvalnou pověst. Češi narozdíl od obyvatel jiných států západní Evropy nejsou zvyklí se starat ani o sebe (lékařská péče), natožpak o své finance. V kombinaci s multilevelovými společnostmi, které do rolí finančních “poradců” najímaly kohokoliv bez ohledu na vzdělání a praxi má jen málo Čechů s finančním poradenstvím dobrou zkušenost.

Přibývá však lidí, kteří vnímají nutnost efektivního řízení vlastních financí, stejně tak jako přibývá poradců, kteří svoji profesi milují, berou ji vážně a zodpovědně pracují ve prospěch klienta. Mezi takové se řadíme i my v Moneytree.

 

Proč byste měli chtít poradce s €FA™ certifikací?

 1. Získat €FA™ není pro každého

Zkouška €FA™ není pro nováčky. Je určená výhradně poradcům, kteří mají minimálně tři roky prokazatelné praxe v oblasti finančního poradenství a plánování, nebo jeden rok prokazatelné praxe v těchto oblastech a úspěšně absolvovaný akreditovaný €FA™ přípravný program a kteří se zaměřují na poradenství pro náročnější klientelu.

€FA™ zkouška není jednoduchá. Zabere čas i energii. Každý poradce totiž musí projít přípravným kurzem, který trvá půl roku až rok, během kterého projde celkem osm odborných oblastí, mezi které patří:

 • Analýza a vyhodnocení klientských potřeb
 • Pojištění
 • Penze a důchodové plánování
 • Investice a investiční rizika
 • Legislativa, regulace a etika
 • Nemovitosti, bankovní produkty
 • Kolektivní investování
 • Řízení portfolia

V každé oblasti pak skládá dílčí zkoušky, aby si byl jistý, že je dostatečně připravený na certifikační zkoušku, která má písemnou a ústní část. První je znalostní test, ve kterém kandidát musí získat potřebný počet bodů, aby mohl pokračovat dále, tedy k vypracování finančního plánu na základě případové studie. Ten pak obhajuje před komisí, která hodnotí kromě odborných znalostí i způsob komunikace a argumentace, neboli jak je poradce schopný danou záležitost vysvětlit svému klientovi. Cílem je navázání dlouhodobého vztahu s klientem a ten může samozřejmě vzniknout jen tehdy, pokud si poradce a klient rozumí.

 

 1. €FA™ poradce nabízí řešení, neprodává produkty

Je potřeba rozlišovat mezi finančním poradcem a prodejcem finančních produktů.

Prodejců finančních produktů je v ČR bohužel většina – záleží jim zejména na provizích, a proto jsou schopni vám nasázet takové produkty, které ve skutečnosti nepotřebujete, protože z toho sami mají profit.

Opravdový finanční poradce naproti tomu jde napříč trhem a hledá optimální řešení vašich potřeb pomocí vybraných produktů – ale vždy jen takových, které skutečně potřebujete. Certifikát €FA™ pak u takového poradce představuje záruku kompetencí v dané oblasti na výborné úrovni.

 

 1. €FA™ poradce si musí udržovat vzdělání, jinak o certifikát přijde

Titul €FA™ není jako titul z vysoké školy, který jednou získáte a navždy jej máte. €FA™ poradci jsou povinni si udržovat a aktualizovat vzdělání v oboru, jinak jim hrozí, že o certifikaci přijdou. U poradce s €FA™ certifikací tak máte jistotu, že se ve svém oboru stále vzdělává tak, aby vám – svým klientům – dokázal vždy nabídnout nejaktuálnější řešení odpovídající dané době (situaci na trhu a legislativě) a vaší aktuální potřebě.

V Evropě je držení tohoto certifikátu €FA™ naprostým standartem a v České republice je možné jej získat od roku 2010. Do této chvíle jej však vlastní pouze 196 poradců z celé ČR.

 

 1. €FA™ poradce to myslí se svojí profesí vážně

Cítíte tu změnu? Toto martyrium dobrovolně a s chutí podstoupí jen ten, komu na jeho profesi skutečně záleží.

Zaštiťující organizace EFPA Europe navíc klade velký důraz na etické chování svých členů, které je jasně definováno a deklarováno v etickém kodexu EFPA Europe, k jehož dodržování se EFA poradci zavazují.

 

Pokud tedy řešíte svoji finanční situaci a zvažujete využití služeb poradce, doporučujeme vyhledávat nezávislé profesionály s certifikací €FA™. Doporučí vám řešení, ne jen produkty ze svého portfolia.

U nás v Moneytree se můžete na certifikované €FA™ poradce nejen obrátit, ale můžete si být jisti, že metodiky, podle kterých firma pracuje, jsou plně v souladu s €FA™ standardy. Celá společnost Moneytree tím garantuje vysokou kvalitu a odbornost služeb. Ba co víc, na své placené služby dává roční záruku.

 

Více informací o zkouškách €FA™ na stránkách https://efpa.cz nebo http://www.efpa-eu.org.

P.S.: Jak poznat dobrého finančního poradce od finančního bandity popisujeme i v našem ebooku. Stáhněte si jej na našich stránkách!


Zanechat komentář