Finanční nezávislost jako prostředek na splnění snů

  • 0
I takto může vypadat finanční nezávislost

Finanční nezávislost jako prostředek na splnění snů

DÉLKA ČTENÍ: 2 MINUTY

„V životě můžeme dosáhnout čehokoliv, máme-li odvahu o tom snít, inteligenci vytvořit realistický plán a vůli dotáhnout tento plán do konce.“

Většina z nás řeší, jak ráno vstaneme a jak večer usneme – zdali zdraví, šťastní a pokud možno s někým. Když budeme tak troufalí a pokusíme se zjistit co by se mohlo skrývat pod slovem štěstí, narazíme na slova typu „nemuset jít do práce, cestovat, být s rodinou, dát si dobré jídlo, projet se na kole, zahrát si sport, projít se v lese.“ Vše bychom mohli spojit se slovem SVOBODA. Být svobodný v našich končinách pro většinu z nás znamená mít dostatečný kapitál, dostatek peněz neboli financí – prostě být finančně nezávislý.

Finanční svoboda je o dostatku peněz, či kapitálu žít život po svém a to bez nutnosti chodit do práce. Ač si mnozí z nás myslí něco jiného, tak dobrat se finanční svobody není ani tak o štěstí, či přemíře bohatství, jako spíše o umění snít, nechat si poradit, správně naplánovat, mít vůli snít a sny si plnit. A v neposlední řadě mít schopnost věřit, že slunce vyjde i zítra.

Prakticky vzato jde o umění skloubit následující body do jednoho celku:

  • ZAPOJENÍ FANTAZIE BEZ OMEZENÍ – prakticky se nejedná o nic jiného, než dovolit své představivosti připravit konkrétní body, ke kterým chcete směřovat. A je zcela jedno, zda vytyčeným bodům říkáte vize, cíle anebo světlo. Sněte beze všech omezujících překážek, které vám racionální část mysli snaží při fantazírování podstrčit. Věty začínající slovy „Co když, to nejde, na tohle nedosáhnu, to nezvládnu, je nemožné apod.“ si představte jako zpomalovací prahy, které si do svých cest stavíte. Racionální konstrukce jsou zcela správné, ale nikoliv v této fázi vašeho projektu.
  • NASTAVENÍ CESTY – když víte kam jdete, několikanásobně zvyšujete rychlost svého směřování. Proto je vhodné si říci co, jak a kdy chci čeho dosáhnout. Zde již můžete zapojit racionální složku uvažování, jenž vám pomůže vyhnout se vyloženě slepým cestám a ostatním nástrahám. Například jít zkusit přeplavat kanál La Manche bez potřebného tréninku a vybavení je zbytečný hazard.
  • VYUŽITÍ ČASU – čím dříve začnete, tím lépe. Tím, že začnete již v ranném věku, tedy dnes místo zítra, potvrdíte svou ochotu cíle dosáhnout.  Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Tak je tomu v umění učení plavání, správného grilování anebo v řízení svých rozpočtů.
  • VŮLE – umění této disciplíny se učí většiny z nás. Vůli je dobré si představit jako sedmimílové boty. Kdykoliv je zujete, zásadním způsobem tím snížíte rychlost svého putování. Pro udržení vůle je dobré mít nastavený tréninkový plán, v lepším případě. V nejlepším případě mít nejen plán, ale i trenéra. Toho si představte jako svého osobního řidiče. Cestu, čas odjezdu a dopravní prostředek určujete vy. Nicméně řízení můžete ponechat jemu. Vy mezitím můžete pohodlně sedět v dostavníku a věnovat se jiným věcem.
  • UDRŽENÍ NADHLEDU – ať se děje, co se děje, snažte se udržet si nadhled. Ne nadarmo se říká, že pokud nejde o život…nic se vlastně nestalo. Tedy pokud nedosáhnu na cíl, ale přesto si cestu k cíli dokáži maximálně užít, pak i tak jsem uspěl. A že jsem na cestě klopýtl? Nevadí! Nikdo z nás se nenaučil chodit napoprvé.

Důležité je začít a to minimálně prvním bodem. Jakmile ten budete mít zvládnutý, budete dostatečně motivováni k tomu, abyste zvládli další stupně. Kdykoliv zjistíte, že budete s některým z bodů potřebovat pomoci, budeme velmi rádi, pokud se obrátíte na nás. A to jak přímým kontaktem, anebo čtením našich řádků o finanční nezávislosti a jejich konkrétních atributech. A než tak učiníte, dovolili jsme si vložit pár odkazů na knihy, filmy a hry, které by vám k finanční svobodě mohli pomoci:

FANTAZIE – MALÝ PRINC

ČAS A VŮLE – GATTACA

NADHLED – EKONOMIE DOBRA A ZLA a HRA FINANČNÍ SVOBODA OD KFP

MONEYTREE TEAM


Zanechat komentář