Prohlížíte kategorii: FINANČNÍ NEZÁVISLOST

  • 0

Stále dokola omílané důchody? 2+1 důvod, proč se jimi zabývat

Pokud se vám zdá, že o důchodech se povídá pořád dokola a už vás to trochu unavuje, asi se nemýlíte – opravdu je to horké téma, zejména proto, že pro dnešní mladou generaci je doslova časovanou bombou.

Stárnoucí populace, snižující se porodnost a špatný přístup k penzijním produktům patří mezi hlavní důvody, proč naspořené peníze lidem v důchodovém věku nevystačí, tvrdí [Světové ekonomické fórum (WEF)]. Jeho studie se zaměřila na šest zemí s největšími penzijními systémy včetně USA, Kanady, Velké Británie, Nizozemska, Japonska a Austrálie. Zároveň zahrnuje dvě nejlidnatější země světa – Čínu a Indii. Dohromady by se rozdíl mezi úsporami a výdaji mohla ze 70 bilionů dolarů v roce 2015 zvednout na 400 bilionů v roce 2050.

„Politici musí uvažovat nad tím, jak do pracovního trhu zapojí 75leté, dokonce i 80leté,“ uvedl představitel WEF pro finanční systémy a infrastrukturu Michael Drexler. Dodal, že pokud tak neučiní nyní, následný finanční tlak na mladší generace bude neúnosný,“ píše internetový deník idnes.cz.

Pokud tedy nemáte v úmyslu jít do důchodu v 70 či 80 letech, pak vezměte odpovědnost do svých rukou a začněte se aktivně zajímat o možnosti, jak si našetřit takové množství peněz, abyste si důchod stihli i užít. Netřeba říkat, že čím dříve začnete, tím méně vám bude stačit a tím více budete mít?

Jestli si chcete nezávazně popovídat, jak ideálně řešit svoji situaci, neváhejte a ozvěte se nám. Rádi pomůžeme.

 

 

 

 

 


  • 0
I takto může vypadat finanční nezávislost

Finanční nezávislost jako prostředek na splnění snů

DÉLKA ČTENÍ: 2 MINUTY

„V životě můžeme dosáhnout čehokoliv, máme-li odvahu o tom snít, inteligenci vytvořit realistický plán a vůli dotáhnout tento plán do konce.“

Většina z nás řeší, jak ráno vstaneme a jak večer usneme – zdali zdraví, šťastní a pokud možno s někým. Když budeme tak troufalí a pokusíme se zjistit co by se mohlo skrývat pod slovem štěstí, narazíme na slova typu „nemuset jít do práce, cestovat, být s rodinou, dát si dobré jídlo, projet se na kole, zahrát si sport, projít se v lese.“ Vše bychom mohli spojit se slovem SVOBODA. Být svobodný v našich končinách pro většinu z nás znamená mít dostatečný kapitál, dostatek peněz neboli financí – prostě být finančně nezávislý.

Finanční svoboda je o dostatku peněz, či kapitálu žít život po svém a to bez nutnosti chodit do práce. Ač si mnozí z nás myslí něco jiného, tak dobrat se finanční svobody není ani tak o štěstí, či přemíře bohatství, jako spíše o umění snít, nechat si poradit, správně naplánovat, mít vůli snít a sny si plnit. A v neposlední řadě mít schopnost věřit, že slunce vyjde i zítra.

Prakticky vzato jde o umění skloubit následující body do jednoho celku:

  • ZAPOJENÍ FANTAZIE BEZ OMEZENÍ – prakticky se nejedná o nic jiného, než dovolit své představivosti připravit konkrétní body, ke kterým chcete směřovat. A je zcela jedno, zda vytyčeným bodům říkáte vize, cíle anebo světlo. Sněte beze všech omezujících překážek, které vám racionální část mysli snaží při fantazírování podstrčit. Věty začínající slovy „Co když, to nejde, na tohle nedosáhnu, to nezvládnu, je nemožné apod.“ si představte jako zpomalovací prahy, které si do svých cest stavíte. Racionální konstrukce jsou zcela správné, ale nikoliv v této fázi vašeho projektu.
  • NASTAVENÍ CESTY – když víte kam jdete, několikanásobně zvyšujete rychlost svého směřování. Proto je vhodné si říci co, jak a kdy chci čeho dosáhnout. Zde již můžete zapojit racionální složku uvažování, jenž vám pomůže vyhnout se vyloženě slepým cestám a ostatním nástrahám. Například jít zkusit přeplavat kanál La Manche bez potřebného tréninku a vybavení je zbytečný hazard.
  • VYUŽITÍ ČASU – čím dříve začnete, tím lépe. Tím, že začnete již v ranném věku, tedy dnes místo zítra, potvrdíte svou ochotu cíle dosáhnout.  Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Tak je tomu v umění učení plavání, správného grilování anebo v řízení svých rozpočtů.
  • VŮLE – umění této disciplíny se učí většiny z nás. Vůli je dobré si představit jako sedmimílové boty. Kdykoliv je zujete, zásadním způsobem tím snížíte rychlost svého putování. Pro udržení vůle je dobré mít nastavený tréninkový plán, v lepším případě. V nejlepším případě mít nejen plán, ale i trenéra. Toho si představte jako svého osobního řidiče. Cestu, čas odjezdu a dopravní prostředek určujete vy. Nicméně řízení můžete ponechat jemu. Vy mezitím můžete pohodlně sedět v dostavníku a věnovat se jiným věcem.
  • UDRŽENÍ NADHLEDU – ať se děje, co se děje, snažte se udržet si nadhled. Ne nadarmo se říká, že pokud nejde o život…nic se vlastně nestalo. Tedy pokud nedosáhnu na cíl, ale přesto si cestu k cíli dokáži maximálně užít, pak i tak jsem uspěl. A že jsem na cestě klopýtl? Nevadí! Nikdo z nás se nenaučil chodit napoprvé.

Důležité je začít a to minimálně prvním bodem. Jakmile ten budete mít zvládnutý, budete dostatečně motivováni k tomu, abyste zvládli další stupně. Kdykoliv zjistíte, že budete s některým z bodů potřebovat pomoci, budeme velmi rádi, pokud se obrátíte na nás. A to jak přímým kontaktem, anebo čtením našich řádků o finanční nezávislosti a jejich konkrétních atributech. A než tak učiníte, dovolili jsme si vložit pár odkazů na knihy, filmy a hry, které by vám k finanční svobodě mohli pomoci:

FANTAZIE – MALÝ PRINC

ČAS A VŮLE – GATTACA

NADHLED – EKONOMIE DOBRA A ZLA a HRA FINANČNÍ SVOBODA OD KFP

MONEYTREE TEAM


  • 1
investice, finanční svoboda

Jak si (z)řídit investice

DOBA ČTENÍ: 1 minuta

Četli jste náš článek o životním pojištění? Tak jistě víte, že rádi pro přirovnání používáme oblast dopravy. Nejinak tomu bude i tentokrát: uvedeme vás do oblasti investic.

Většina z nás neusedne za volant a nepustí se do plného provozu bez řidičského průkazu anebo alespoň bez základních znalostí z oblasti řízení a dopravního provozu. Věřím, že se shodneme na tom, že vynález dopravních prostředků umožnil lidem do té doby netušené možnosti. A to se všemi úskalími, které je provázejí.

Nejinak by tomu mělo být i v oblasti spoření a investic. Vrhat se do tohoto oboru bez základních znalostí finanční matematiky a chování trhů je stejné riziko, jako usednout za volant bez řidičského oprávnění. I zde je dobré vědět, kdy mám přezout letní pneumatiky na zimní (diverzifikace portfolia), co znamená výstražné znamení na přejezdu (stůj, aneb teď nic nekupuj), značka oznamující tvorbu kolon a zipování (i přes bouři a panice na trzích zachovej klid), či jak se chovat na křižovatce bez označení, přednost zprava (základní charakteristiky jednotlivých tříd aktiv).

Chodit pěšky, či jezdit jen na kole (koni, oslovi, tygrovi…) asi není řešením. Bohužel většina z nás si odmítá svůj řidičský průkaz pořídit. Proto ukládáme většinu peněz na spořicích účtech (v horším případě), či do stavebních spořitelen a penzijních fondů (v lepším případě). Zvolené řešení nabízí srovnání s prostředky hromadné dopravy. A ačkoliv se komfort cestování tohoto druhu každým dnem zvyšuje, pohodlí a cenu osobního prostředku ve většině případů nenahradí.

Rozumíme obavám z neznalosti daného tématu. Ale věřte, že i u nás existují kvalitní autoškoly, které vás toto téma dokáží naučit. A rozhodně se nejedná o zelenáče v oboru, či rychlokvašky. Jednou z nich je naše společnost, která do školení a tvorby investiční metodiky věnovala 12 měsíců intenzivní přípravy. Našimi učiteli byli takoví mistři oboru jako je Pavel Kohout ve své knize Investiční strategie, Aleš Tůma v knize Průvodce úspěšného investora, či David Hlaváček a Michal Stupavský a jejich společná kniha Investor 21. století.

A stejně jako u řízení, kdy z nás řidičský průkaz mistra neudělá, je tomu i v oblasti investic. Cvičení dělá mistra, a proto čím dříve začnete a ve svém cvičení vydržíte, tím lépe se v dané oblasti vyznáte. Budeme nesmírně potěšení, pokud vás budeme moci na této cestě provázet.

MONEYTREE TEAM